lis 03 2008

Religie

Category: Stare systemyBen @ 22:58

Religia to system wierzeń i obrzędów które wyrosły zazwyczaj wokół nauk jakiegoś świętego mistrza. Zazwyczaj ma ona swoją księgę na której się opierają wyznawcy. Jest zazwyczaj hermetyczna, przeświadczona o swojej wyjątkowości. Wyjątkiem jest tu Wedyzm, który wyrósł na świętych księgach – Wedach. Nie miał on swego świętego mistrza, a księgi nie wiadomo skąd się wzięły. Na ich podstawie powstały religie wschodu.

Żaden z Mistrzów założycieli tych religii nie powiedział, że są jedyni i najważniejsi. Jeżeli tak powiedział, to oznacza, że nie był prawdziwy. Jedynie jego naśladowcy tak mogli powiedzieć. Powiedzieli to z różnych względów. Zazwyczaj po prostu aby przetrwać. Aby uważnić się w swych oczach, aby przysporzyć sobie siły, wyjątkowości. Ze strachu o przetrwanie po prostu.

To dla wyznawców sprawa życia lub śmierci i im bardziej jest coś właśnie karkołomne, wymagające poświęcenia tym bardziej człowiek tego broni. Przykładem tego może być na przykład pierwsze 300 lat Chrześcijaństwa, gdy to byli oni tępieni jak wszy, a mimo to rośli w siłę. Teraz tę siłę i frustracje widać trochę w ekstremistach Islamskich… Oni tak jakby stracili miłość, a żyją strachem, że jednak się mogą mylić, więc na wszelki wypadek zabiją wszystkich, którzy by im mogli o tym powiedzieć.

Religie na świecie zrobiły wielkie zamieszanie. Właściwie to historia świata to historia religijna społeczeństw i kultur. A jest to coś tak potrzebnego dla człowieka jak niemal powietrze do oddychania. Mamy wpisaną w geny potrzebę wiary, potrzebę oddawania czci, potrzebę bicia czołem w ziemię, potrzebę modlenia się. Wszyscy to czują gdzieś tam w głębi duszy, chyba, że zostało to wyrwane z korzeniami przez obecny intelektualizm.

Religie rządzą światem od dawien dawna. Odkąd pamiętamy były najpierw religie naturalne, później ewoluowały aż do… wydaje mi się, że do zmierzchu religii. Teraz już wszystkie religie, dzięki temu, że człowiek stał się światły tracą wszelki sens bytu. Po co komuś religia, pośrednicy, obrzędy, ceremonie skoro można być po prostu z Bogiem? Oczwiście, trzeba będzie pewnej wiedzy aby posiąść tę jedność z Bogiem ale będzie to wysysane z mlekiem matki. Będzie o tym mówiło całe społeczeństwo, będzie się tym żyło po prostu. I będzie to tak normalne jak teraz to, że trzeba oddychać żeby żyć. Po prostu będzie jedna wielka jedność z Bogiem, ze stwórcą z Kosmosem i nie będzie oddzielenia. W związku z tym wszystkie religie przeminą.

Religie zrobiły mnóstwo dobrej i złej roboty. Dobrej, bo do tej pory doniosły wiedzę o Bogu a złą, bo przez swoje jakże ludzkie ograniczenia oddzielają ludzi od Boga. Religia aby istnieć musi się wbić między człowieka a Boga ale tak naprawdę to wcale nie jest nam potrzebna.

Religia, myślałem, że rozpiszę się na ten temat ale nie ma o czym. To co się dzięki niej wydarzyło pozostawmy dla historyków a teraz już można od niej odejść i zająć się Wiarą i po prostu Obcowaniem z Bogiem.

Komentarz Facebook
Dziel się dobrym
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Leave a Reply